A rossz alvás fokozza a szívelégtelenség kockázatát

Nagyobb a szívelégtelenség kockázata azoknál az embereknél, akiknek problémájuk van az elalvással.

A Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem kutatói 20 és 89 év közötti embereket vizsgáltak. Kutatásuk kezdetén egyiküknél sem diagnosztizáltak szívelégtelenséget, amelynek lényege, hogy a szívből percenként pumpált vér mennyisége elégtelen a test normális oxigén- és tápanyagszükségletének biztosítására. A betegségnek sok oka lehet; a benne szenvedők egyre nehezebben kapnak levegőt, és kimerültnek érzik magukat.

A kutatás során a résztvevőktől azt kérdezték, nehezen alszanak-e el, vannak-e alvási problémáik, illetve, hogy az éjszakai alvás után kipihenten ébrednek-e.

Kimutatták, hogy azoknál, akiknek problémájuk van az elalvással vagy az alvással, háromszorosára nő a szívelégtelenség kockázata azokhoz képest, akiknek nincs alvászavaruk. A kockázat fennáll azoknál is, akik nem tudják teljesen kipihenni magukat.

A rossz éjszakai alvás és a szívelégtelenség közötti összefüggés akkor is fennállt, ha figyelembe vették a dohányzást, az elhízást és más, álmatlanságot, illetve szívproblémákat okozó tényezőket – írták a szakemberek az European Heart Journal szaklapban közzétett tanulmányukban.

A kutatók arra nem tudtak választ adni, miért van kapcsolat a rossz alvás és a szívelégtelenség között. Mint hangsúlyozták, további kutatások szükségesek annak kiderítésére, hogy az alváshiány váltja-e ki a szívelégtelenséget, vagy az összefüggés jóval bonyolultabb. 

„Nem tudjuk, hogy az álmatlanság valóban szívelégtelenséget okoz-e. De ha valóban ez a helyzet, a jó dolog az, hogy ez kezelhető állapot” 

– idézte Lars E. Laugsandot, a tanulmány vezető szerzőjét a BBC hírportálja.

A szakember magyarázata szerint az alváshiány a szervezetben káros válaszokat vált ki, a szervezet stresszhormonokat bocsát ki, amelyek negatív hatással vannak a szívre.

Ugyanez a norvég kutatócsoport egy korábbi tanulmányában összefüggést mutatott ki a rossz alvás és a szívinfarktus között.

Forrás: Napidoktor.hu

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a szivhang.hu Facebook-oldalára, és nyomjon rá egy 👍 "Tetszik"-et.